понедельник, 8 ноября 2021 г.

Урок пам'яті про Голокост





 

Урок з громадянської освіти









Громадянська освіта

 

Дата проведення уроку: 12 жовтня 2021 року

Автор конспекту: вчитель гімназії № 9: Сімеонова Валентина Миколаївна

Клас: 10-А

Тема № 5, дві години

За календарним планом уроки № 13 та № 14.

Тема уроків: Механізми захисту прав людини і прав дитини.

Мета уроку: надати інформацію щодо національних та міжнародних механізмів захисту прав людини; навчити учнів умінню захистити свої права; виховати повагу до прав інших людей.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Структура уроку:

1. Вступне слово вчителя.

2. Мозковий штурм (актуалізація опорних знань);

3. Робота з ключовими поняттями.

4. Мотивація до вивчення теми.

5. Розгляд  ідей для дослідження №№ 1-4;

6. Підведення підсумків уроку.

7. Питання для обмірковування.

8. Рефлексія до засвоєного.

9. Домашнє завдання.

Обладнання на уроці: ноутбук,  підручники, зошити, картки для рефлексії.

План уроку:

1. Порушення прав людини.

2. Національні механізми захисту прав людини.

3. Міжнародні механізми захисту прав людини.

Хід уроку:

1. Вступне слово вчителя.

2. Актуалізація опорних знань учнів:

що таке покоління прав людини;

які основні групи прав і свобод людини і громадянина класифікують за сферами життєдіяльності: особисті (громадянські) права і свободи; політичні; економічні; соціальні; екологічні; культурні;

розкрийте суть принципу верховенства права (найважливіший принцип  існування правових демократичних країн у сучасному світі й означає,що всі люди в державі є рівними перед законом, ніхто не може бути вищим за закон;

які є міжнародні документи захисту прав дитини (Женевська декларація прав людини, прийнята Лігою Націй у 1924 році; Декларація прав дитини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН у 1959 році; Конвенція про права дитини, прийнята Комісією з прав людини при ООН у 1989 році).

3. Ключові поняття:

юридичний механізм захисту прав людини – це можливості здійснення громадянами певних вчинків щодо захисту власних прав і свобод, зокрема це: захист свого життя і здоров’я, проведення зборів, мітингів, письмові звернення, захист у суді та міжнародних органах

стандарти захисту прав людини;

правозахисні організації;

громадські (неурядові) організації;

Європейський суд з прав людини.

4. Розгляд мотиваційного матеріалу (приклад суперечки двох учнів) ;

Висновок: порушення прав особистості зі сторони держави.

5. Розгляд ідеї для дослідження № 1:

У яких з поданих ситуацій порушено права людини і чому?

Висновок: права людини має гарантувати держава.

 

Юридичний механізм захисту прав людини – це можливості…

Система національних органів – механізм захисту прав людини:

Верховна Рада України;

Президент України;

Конституційний Суд України;

Кабінет Міністрів України;

Центральні та місцеві органи державної влади;

Органи місцевого самоврядування;

Служба безпеки України;

Прокуратура;

Суд;

Політичні партії та громадські організації;

Контроль за дотриманням конституційних прав і свобод;

Уповноважений з прав людини – омбудсмен;

Звернення до органів; письмові запити.

6. Розгляд ідеї для дослідження № 2.

Аналіз соціологічних досліджень

Які способи захисту українці вважають ефективними?

Уявлення про ефективні способи захисту прав людини в Україні в %.

Висновок: Про що говорять наведені дані?

Чому склалася така ситуація щодо уявлень про захист прав людини?

Громадські неурядові організації:

Українська Гельсінська спілка;

Український центр прав людини; (заснований при Українській правничій фундації);

Харківська правозахисна група.

Висновок: ці організації ведуть діалог між державою та правозахисниками; висвітлюють випадки порушення прав людини.

7. Робота з рубрикою «Бюро корисної інформації» - стор. 61, підручник.

Перелік міжнародних актів про права людини (10 документів прийнятих з 1948 р. по 1989 р.)

Запитання для аналізу документу: від чого залежить ефективність міжнародних документів? Що має зробити держава, щоб вони були дієвими?

Україна ратифікувала Європейську конвенцію прав людини, вона  набула чинності з 1997 р.

8 .Розгляд ідеї для дослідження.

Поточний розгляд Європейським судом з прав людини справ, зокрема і щодо України. Підручник, стор.62. Про що свідчить наведена діаграма. Чому, на вашу думку, Україна лідирує за кількістю позовів до Європейського суду з прав людини?

Порядок звернення до Європейського суду:

Право на звернення є відкритим для індивідів, без згоди відповідної держави;

Рішення суду є юридично обов’язковим для держави;

Рішення Європейського суду впливають на розвиток правових систем у державі;

Звернення до суду можливе, якщо держава ратифікувала Європейську конвенцію прав людини;

Заява подається після того, коли вичерпані всі національні засоби захисту прав;

Порушення може стосуватися одного з основних прав людини, закріплених Конвенцією;

Суд розглядає лише порушення з боку держави, закріплених Конституцією;

Термін подачі заяви – протягом шести місяців від дня винесення рішення останньою судовою інстанцією країни, щодо якої подається скарга.

Стор. 62-63, лист до суду. Адреса, на яку слід направляти листи до Європейського суду з прав людини.

Сучасні міжнародно-правові механізми:

1)    Центр із прав людини Економічної і Соціальної Ради ООН;

2)    Комісія з прав людини ООН;

3)    Спеціальні органи ООН (комітети);

4)    Верховний комісар ООН (з прав людини);

5)    Європейський суд.

 

Перегляд відео «Права людини та дитини»;

Висновки після перегляду відео.

Підсумки до двох уроків.

Роздача вчителем карток для відповідей щодо засвоєного на уроках матеріалу.

 

Рефлексія до засвоєного (письмові відповіді на запитання):

Що нового я дізнався на уроці.

Що мені було відомо раніше.

Чи матеріал уроку був мені зрозумілим.

Що я не зрозумів на уроці.

Про що хотів би ще дізнатись.

Домашнє завдання: опрацювати параграф 13; підготуватися до тематичного оцінювання за завданнями на стор. 64.

До наступного уроку обміркувати питання: «Як побудувати ефективний механізм захисту прав дитини в школі».

 

 


среда, 27 апреля 2016 г.

Завдання кожної людини – знайти себе.

       В усі часи люди замислювались над тим, як пізнати та знайти себе. Щоб знайти правду дехто робив добрі справи та допомагав іншим, хтось багато вчився та подорожував, хтось шукав відповідь у собі. Істина десь по середині,  оскільки, кажуть, щоб пізнати світ, нам треба пізнати спочатку себе.
     Я погоджуюсь з тим, що для того щоб пізнати себе, треба пізнати світ, але це не обов’язково означає навколосвітню подорож. Це означає бачити вчинки інших, розуміти свої пріоритети, вчитись на своїх та чужих помилках, вміти виправлятись. Людина, яка розуміє себе, може легко вдосконалюватися та розуміти інших людей, навколишній світ.
       Пізнання себе починається в ранньому віці, коли дитина має певні схильності до того чи іншого заняття. Наприклад, дитина любить малювати, співати, конструювати, чи «лікувати». В цей момент батькам важливо прислухатися до дитини, її здібностей, бо від цього залежить чи зможе дитина проявити себе у сфері, яка їй подобається. Підтримувати, допомагати, дозволити зробити свій вибір та скерувати у правильне русло. Адже дуже часто батьки тиснуть на дітей, щоб вони продовжували справу їхнього життя або втілили їхні нездійснені професійні задуми.
        Самопізнання – це нелегкий процес, орієнтований на пошук призначення та цілей свого життя. Для того, щоб пізнати себе, потрібно працювати над собою, тобто, аналізувати свої негативні та позитивні якості. Спочатку це може бути важко, але з часом розуміється, що давати собі звіт про внутрішній розвиток є досить продуктивно, оскільки можна побачити що вже зроблено, досягнуто, пройдено або навпаки скільки ще потрібно зробити. Основне не зупинятися на досягнутому і завжди відкривати перед собою щось нове і цікаве, незалежно від віку і професії.
       Любіть себе, прислухайтеся до свого серця, робіть, те що вам близьке до душі і ви обов’язково пізнаєте своє «Я» , адже основне завдання людини – знайти себе, вміти допомагати іншим і бути щасливим. Як казав Йоганн Вольфганг Гете «Як можна пізнати себе? Тільки шляхом дії, але ніколи – шляхом споглядання».