До хорошого уроку учитель готується все життя. (В.Сухомлинський)
заступник директора з навчально-виховної роботи Сімеонова Валентина Миколаївна
Підвищення кваліфікації
- Главная страница
- Дистанційне навчання
- Робота історичного клубу
- Щоб дійти до мети, потрібно насамперед йти.
- Учнівські презентації
- Поради учням
- Поради батькам
- Поради молодим вчителям
- Робота з учнями
- Науково-дослідницька робота
- Розробки уроків
- Освітні технології
- Олімпіади
- Конкурси
- Виховна робота
- Учнівська галерея
- Підвищення кваліфікації
понедельник, 8 ноября 2021 г.
Урок з громадянської освіти
Громадянська освіта
Дата проведення
уроку: 12 жовтня 2021
року
Автор конспекту: вчитель гімназії № 9: Сімеонова Валентина Миколаївна
Клас: 10-А
Тема № 5, дві години
За календарним
планом уроки № 13 та № 14.
Тема уроків: Механізми захисту прав людини і прав дитини.
Мета уроку: надати інформацію щодо національних та міжнародних механізмів захисту прав
людини; навчити учнів умінню захистити свої права; виховати повагу до прав
інших людей.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку:
1. Вступне слово
вчителя.
2. Мозковий штурм
(актуалізація опорних знань);
3. Робота з
ключовими поняттями.
4. Мотивація до
вивчення теми.
5. Розгляд ідей для дослідження №№ 1-4;
6. Підведення
підсумків уроку.
7. Питання для
обмірковування.
8. Рефлексія до засвоєного.
9. Домашнє
завдання.
Обладнання на
уроці: ноутбук, підручники, зошити, картки для рефлексії.
План уроку:
1. Порушення прав
людини.
2. Національні
механізми захисту прав людини.
3. Міжнародні
механізми захисту прав людини.
Хід уроку:
1. Вступне слово
вчителя.
2. Актуалізація
опорних знань учнів:
що таке покоління прав людини;
які основні групи прав і свобод людини і громадянина
класифікують за сферами життєдіяльності: особисті (громадянські) права і
свободи; політичні; економічні; соціальні; екологічні; культурні;
розкрийте суть принципу верховенства права (найважливіший
принцип існування правових демократичних
країн у сучасному світі й означає,що всі люди в державі є рівними перед
законом, ніхто не може бути вищим за закон;
які є міжнародні документи захисту прав дитини (Женевська
декларація прав людини, прийнята Лігою Націй у 1924 році; Декларація прав
дитини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН у 1959 році; Конвенція про права
дитини, прийнята Комісією з прав людини при ООН у 1989 році).
3. Ключові поняття:
юридичний механізм захисту прав людини – це можливості
здійснення громадянами певних вчинків щодо захисту власних прав і свобод,
зокрема це: захист свого життя і здоров’я, проведення зборів, мітингів,
письмові звернення, захист у суді та міжнародних органах
стандарти захисту прав людини;
правозахисні організації;
громадські (неурядові) організації;
Європейський суд з прав людини.
4. Розгляд
мотиваційного матеріалу (приклад суперечки двох учнів) ;
Висновок: порушення
прав особистості зі сторони держави.
5. Розгляд ідеї для
дослідження № 1:
У яких з поданих ситуацій порушено права людини і чому?
Висновок: права
людини має гарантувати держава.
Юридичний механізм захисту прав людини – це можливості…
Система
національних органів – механізм захисту прав людини:
Верховна Рада України;
Президент України;
Конституційний Суд України;
Кабінет Міністрів України;
Центральні та місцеві органи державної влади;
Органи місцевого самоврядування;
Служба безпеки України;
Прокуратура;
Суд;
Політичні партії та громадські організації;
Контроль за дотриманням конституційних прав і свобод;
Уповноважений з прав людини – омбудсмен;
Звернення до органів; письмові запити.
6. Розгляд ідеї для
дослідження № 2.
Аналіз соціологічних досліджень
Які способи захисту українці вважають ефективними?
Уявлення про ефективні способи захисту прав людини в Україні в %.
Висновок: Про що
говорять наведені дані?
Чому склалася така ситуація щодо уявлень про захист прав людини?
Громадські неурядові організації:
Українська Гельсінська спілка;
Український центр прав людини; (заснований при Українській правничій
фундації);
Харківська правозахисна група.
Висновок: ці організації ведуть діалог між державою та правозахисниками;
висвітлюють випадки порушення прав людини.
7. Робота з рубрикою «Бюро корисної інформації» - стор. 61,
підручник.
Перелік міжнародних актів про права людини (10 документів прийнятих з 1948 р.
по 1989 р.)
Запитання для аналізу документу: від чого залежить
ефективність міжнародних документів? Що має зробити держава, щоб вони були
дієвими?
Україна ратифікувала Європейську конвенцію прав людини,
вона набула чинності з 1997 р.
8 .Розгляд ідеї для дослідження.
Поточний розгляд Європейським судом з прав людини справ, зокрема
і щодо України. Підручник, стор.62. Про що свідчить наведена діаграма. Чому, на
вашу думку, Україна лідирує за кількістю позовів до Європейського суду з прав
людини?
Порядок звернення до Європейського суду:
Право на звернення є відкритим для індивідів, без згоди
відповідної держави;
Рішення суду є юридично обов’язковим для держави;
Рішення Європейського суду впливають на розвиток правових
систем у державі;
Звернення до суду можливе, якщо держава ратифікувала
Європейську конвенцію прав людини;
Заява подається після того, коли вичерпані всі
національні засоби захисту прав;
Порушення може стосуватися одного з основних прав людини,
закріплених Конвенцією;
Суд розглядає лише порушення з боку держави, закріплених
Конституцією;
Термін подачі заяви – протягом шести місяців від дня
винесення рішення останньою судовою інстанцією країни, щодо якої подається
скарга.
Стор. 62-63, лист до суду. Адреса, на яку слід направляти
листи до Європейського суду з прав людини.
Сучасні
міжнародно-правові механізми:
1)
Центр
із прав людини Економічної і Соціальної Ради ООН;
2)
Комісія
з прав людини ООН;
3)
Спеціальні
органи ООН (комітети);
4)
Верховний
комісар ООН (з прав людини);
5)
Європейський
суд.
Перегляд відео «Права людини та дитини»;
Висновки після перегляду відео.
Підсумки до двох уроків.
Роздача вчителем карток для відповідей щодо засвоєного на
уроках матеріалу.
Рефлексія до засвоєного (письмові відповіді на
запитання):
Що нового я дізнався на уроці.
Що мені було відомо раніше.
Чи матеріал уроку був мені зрозумілим.
Що я не зрозумів на уроці.
Про що хотів би ще дізнатись.
Домашнє завдання: опрацювати параграф 13; підготуватися
до тематичного оцінювання за завданнями на стор. 64.
До наступного уроку обміркувати питання: «Як побудувати
ефективний механізм захисту прав дитини в школі».