понедельник, 8 ноября 2021 г.

Урок з громадянської освіти









Громадянська освіта

 

Дата проведення уроку: 12 жовтня 2021 року

Автор конспекту: вчитель гімназії № 9: Сімеонова Валентина Миколаївна

Клас: 10-А

Тема № 5, дві години

За календарним планом уроки № 13 та № 14.

Тема уроків: Механізми захисту прав людини і прав дитини.

Мета уроку: надати інформацію щодо національних та міжнародних механізмів захисту прав людини; навчити учнів умінню захистити свої права; виховати повагу до прав інших людей.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Структура уроку:

1. Вступне слово вчителя.

2. Мозковий штурм (актуалізація опорних знань);

3. Робота з ключовими поняттями.

4. Мотивація до вивчення теми.

5. Розгляд  ідей для дослідження №№ 1-4;

6. Підведення підсумків уроку.

7. Питання для обмірковування.

8. Рефлексія до засвоєного.

9. Домашнє завдання.

Обладнання на уроці: ноутбук,  підручники, зошити, картки для рефлексії.

План уроку:

1. Порушення прав людини.

2. Національні механізми захисту прав людини.

3. Міжнародні механізми захисту прав людини.

Хід уроку:

1. Вступне слово вчителя.

2. Актуалізація опорних знань учнів:

що таке покоління прав людини;

які основні групи прав і свобод людини і громадянина класифікують за сферами життєдіяльності: особисті (громадянські) права і свободи; політичні; економічні; соціальні; екологічні; культурні;

розкрийте суть принципу верховенства права (найважливіший принцип  існування правових демократичних країн у сучасному світі й означає,що всі люди в державі є рівними перед законом, ніхто не може бути вищим за закон;

які є міжнародні документи захисту прав дитини (Женевська декларація прав людини, прийнята Лігою Націй у 1924 році; Декларація прав дитини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН у 1959 році; Конвенція про права дитини, прийнята Комісією з прав людини при ООН у 1989 році).

3. Ключові поняття:

юридичний механізм захисту прав людини – це можливості здійснення громадянами певних вчинків щодо захисту власних прав і свобод, зокрема це: захист свого життя і здоров’я, проведення зборів, мітингів, письмові звернення, захист у суді та міжнародних органах

стандарти захисту прав людини;

правозахисні організації;

громадські (неурядові) організації;

Європейський суд з прав людини.

4. Розгляд мотиваційного матеріалу (приклад суперечки двох учнів) ;

Висновок: порушення прав особистості зі сторони держави.

5. Розгляд ідеї для дослідження № 1:

У яких з поданих ситуацій порушено права людини і чому?

Висновок: права людини має гарантувати держава.

 

Юридичний механізм захисту прав людини – це можливості…

Система національних органів – механізм захисту прав людини:

Верховна Рада України;

Президент України;

Конституційний Суд України;

Кабінет Міністрів України;

Центральні та місцеві органи державної влади;

Органи місцевого самоврядування;

Служба безпеки України;

Прокуратура;

Суд;

Політичні партії та громадські організації;

Контроль за дотриманням конституційних прав і свобод;

Уповноважений з прав людини – омбудсмен;

Звернення до органів; письмові запити.

6. Розгляд ідеї для дослідження № 2.

Аналіз соціологічних досліджень

Які способи захисту українці вважають ефективними?

Уявлення про ефективні способи захисту прав людини в Україні в %.

Висновок: Про що говорять наведені дані?

Чому склалася така ситуація щодо уявлень про захист прав людини?

Громадські неурядові організації:

Українська Гельсінська спілка;

Український центр прав людини; (заснований при Українській правничій фундації);

Харківська правозахисна група.

Висновок: ці організації ведуть діалог між державою та правозахисниками; висвітлюють випадки порушення прав людини.

7. Робота з рубрикою «Бюро корисної інформації» - стор. 61, підручник.

Перелік міжнародних актів про права людини (10 документів прийнятих з 1948 р. по 1989 р.)

Запитання для аналізу документу: від чого залежить ефективність міжнародних документів? Що має зробити держава, щоб вони були дієвими?

Україна ратифікувала Європейську конвенцію прав людини, вона  набула чинності з 1997 р.

8 .Розгляд ідеї для дослідження.

Поточний розгляд Європейським судом з прав людини справ, зокрема і щодо України. Підручник, стор.62. Про що свідчить наведена діаграма. Чому, на вашу думку, Україна лідирує за кількістю позовів до Європейського суду з прав людини?

Порядок звернення до Європейського суду:

Право на звернення є відкритим для індивідів, без згоди відповідної держави;

Рішення суду є юридично обов’язковим для держави;

Рішення Європейського суду впливають на розвиток правових систем у державі;

Звернення до суду можливе, якщо держава ратифікувала Європейську конвенцію прав людини;

Заява подається після того, коли вичерпані всі національні засоби захисту прав;

Порушення може стосуватися одного з основних прав людини, закріплених Конвенцією;

Суд розглядає лише порушення з боку держави, закріплених Конституцією;

Термін подачі заяви – протягом шести місяців від дня винесення рішення останньою судовою інстанцією країни, щодо якої подається скарга.

Стор. 62-63, лист до суду. Адреса, на яку слід направляти листи до Європейського суду з прав людини.

Сучасні міжнародно-правові механізми:

1)    Центр із прав людини Економічної і Соціальної Ради ООН;

2)    Комісія з прав людини ООН;

3)    Спеціальні органи ООН (комітети);

4)    Верховний комісар ООН (з прав людини);

5)    Європейський суд.

 

Перегляд відео «Права людини та дитини»;

Висновки після перегляду відео.

Підсумки до двох уроків.

Роздача вчителем карток для відповідей щодо засвоєного на уроках матеріалу.

 

Рефлексія до засвоєного (письмові відповіді на запитання):

Що нового я дізнався на уроці.

Що мені було відомо раніше.

Чи матеріал уроку був мені зрозумілим.

Що я не зрозумів на уроці.

Про що хотів би ще дізнатись.

Домашнє завдання: опрацювати параграф 13; підготуватися до тематичного оцінювання за завданнями на стор. 64.

До наступного уроку обміркувати питання: «Як побудувати ефективний механізм захисту прав дитини в школі».

 

 


Комментариев нет:

Отправить комментарий